طراحی سایت با لاراول ( Laravel ) – نصب و راه اندازی


تاریخ انتشار :

خیلی خوب! خوشحالم که تصمیم گرفته اید مثل من طراحی سایت با لاراول را یاد بگیرید 😉 در قسمت قبل به اندازه کافی یک معرفی کوتاه از لاراول را دیدم. در این قسمت قبل از هر کاری نیاز داریم تا لاراول را نصب کنیم. اگر به وب سایت laravel.com رفته باشید حتما متوجه شده اید که چندین روش برای نصب لاراول وجود دارد.

نصب لاراول و شروع طراحی سایت

همانطور که می دانیم لاراول را می شود به دو روش از طریق Composer یا Laravel Installer نصب و راه اندازی کرد که به آنها در زیر اشاره شده است.

Composer چیست؟

لاراول متشکل از اجزای زیادی است که تمام آنها بطور خودکار در فریم ورک از طریق Composer قرار می گیرند. با استفاده از کامپوزر شما می توانید به راحتی تعیین کنید که کدام نسخه از کتابخانه PHP باید در کد سایت شما استفاده شود. نصب و راه اندازی و آپدیت این بسته ها (dependency) از طریق خط فرمان یا ترمینال صورت می گیرد.

روش نصب اول: Composer

برای ایجاد یک برنامه جدید با استفاده از کامپوزر، می بایست دستور زیر را در ترمینال یا اگر از ویندوز استفاده می کنید در CMD یا Git Bash اجرا کنید.

$ cd Desktop
$ composer create-project laravel/laravel my-new-project --prefer-dist

طراحی سایت با لاراول laravel

همانطور که ملاحضه می کنید ما از طریق خط فرمان با دستور cd به Desktop خود مراجعه کرده ایم، آنگاه  به Composer اجازه داده ام تا کارهای جادویی خود را انجام دهد. 🙂 Composer همچنین پوشه ای با نام my-new-project ایجاد کرده است. این همان نرم افزار لاراولی است که که می توانیم با استفاده از آن وب سایت خود را توسعه دهیم.

روش نصب دوم: Laravel Installer

دستور زیر را با استفاده از composer در خط فرمان خود اجرا کنید:

$ composer global require "laravel/installer=~1.1"

نصب لاراول با composer

حالا یک میانبور برای Laravel Installer نصب شده ایجاد می کنیم تا از هر جای سیستم خود بتوانیم پروژه جدید جنریت کنیم. برای این کار یک فایل کانفیگ با نام ~/.bashrc ایجاد کرده و دستور زیر را درون آن کپی کنید.

alias laravel='~/AppData/Roaming/Composer/vendor/bin/laravel'

توجه داشته باشید که اگر از ویندوز استفاده می کنید از دستور بالا استفاده کنید، ولی اگر از لینوکس یا مک استفاده می کنید دستور شبیه به زیر را در خط فرمان خود کپی کنید.

alias laravel='~/.composer/vendor/bin/laravel'

البته این بستگی به این دارد که composer در کجا نصب شده باشد، اما بطور پیشفرض آدرس های بالا درست می باشند.

حال برای اینکه فایل پروفایل bashrc از نو بارگذاری شود، دستور زیر را باید تایپ کنید:

$ source ~/.bashrc

اگر همه چیز خوب پیش رفته باشید، دستور laravel را در خط فرمان اجرا کنید تا خروجی بصورت زیر باشد، اگر اینطور نیست، باید مشکل را حل کنید.

نصب laravel و composer

از حالا به بعد، شما هر وقت می خواهید یک پروژه جدید طراحی سایت Laravel تعریف کنید می توانید از هر کجای سیستم خود دستور laravel new project را فراخوانی کنید. تمام کاری که لازم است انجام دهید این است که این دستور را اجرا کنید تا در عرض چند ثانیه یک کپی جدید از لاراول در دایرکتوری دلخواه ساخته شود، در اینجا project نام پروژه سایت است و شما می توانید آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

$ laravel new project

لاراول همراه با یک رابط خط فرمان به نام Artisan می آید. ما می توانیم از Artisan برای انجام کارهای تکراری استفاده کنیم. برای مثال برای راه اندازی سرور، ایجاد مدل ها، و اجرا database migration کاربرد دارد. برای اجرا Artisan به راحتی می تواند از طریق خط فرمان یا ترمینال خود استفاده کرد.

حالا که پروژه سایت لاراول خود را نصب کرده ایم زمان آن است که وارد پوشه آن شویم تا Artisan را اجرا کنیم.

$ cd desktop/project
$ php artisan serve

دستور artisan باعث می شود که سایت لاراول در آدرس و پورت http://localhost:8000 اجرا شود.

ساخت سایت با لاراول

حال می توانید مرورگر خود را باز کرده و به آدرس http://localhost:8000 رفته تا برنامه لاراول خود را مشاهده کنید. 🙂

سایت لاراول نصب شده

شما با اجرا دستور php artisan تمام دستورات در دسترس Artisan CLI را مشاهده خواهید کرد. خوب امیدوارم که به راحتی لاراول را نصب کرده باشید و آماده مراحل بعدی برای طراحی سایت باشید، اگر با مشکلی روبرو شدید فراموش نکنید که تنها شما نیستید که با این مشکل روبرو شده اید، تنها کافی است در گوگل جستجو کنید. 😉

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *